okraj baner okraj

DIVOKÁ VODA JAKO ŽIVOTNÍ STYL

malá Štěpánka malá Štěpánka

1968

10.4.1968 se v Praze - Podolí narodila manželům Proškovým dcera Štěpánka. Jak vidíte, měla k vodě blízko už od narození (pro ty, co neznají moc Prahu - podolská porodnice stojí na nábřeží Vltavy, hned pod vyšehradskými hradbami). Sport ji bavil od malička. Začínala s gymnastikou, v zimním období se věnovala sjezdovému lyžování (koneckonců její maminka získala čtyři zlaté medaile na prvním lyžařském mistrovství světa tělesně a zrakově postižených sportovců v Grand Bornand).
Štěpánka na vodě

1980

Kajak na vodě, loď, která bude osudem jejího života, uviděla Štěpánka poprvé, když jí bylo dvanáct let.Tehdy si zahrál život na jednu ze svých osudných náhod. Maminka potkala svou dávnou přítelkyni z mládí, kajakářku a pozdější trenérku Renatu Knýovou. Ženské se při takových setkáních bavívají většinou o manželech a dětech. A co ta tvoje holka? zeptala se trenérka. Dělá nějaký sport? Přiveď nám ji do loděnice! "Máma přišla domů a z ničeho nic mi povídá: Nechtěla bys jezdit na vodě? Já si neuměla představit nic jiného než nějakou pramičku na Vltavě." Tak takhle začínala na jaře roku 1980 Štěpánka trénovat v kolektivu mladých kajakářek v TSM Tesla Žižkov. První medaili získala na přeborech žáků ČSR v hlídkách již v roce 1981. Potom ji žloutenka vyřadila na rok ze sportovní činnosti. Ale už v roce 1983 se stala přebornicí ČSR mladšího dorostu, vyjela si postup do celostátních závodů dospělých a byla zařazena do juniorského reprezentačního družstva.

1984

V roce 1984, kdy po zrušení TSM přešla do mládežnického družstva TJ VŠ Praha, se stala přebornicí ČSR i ČSSR mladšího dorostu. Překvapivě získala i přebornický titul ČSR dospělých.

Prošková - překvapení z Tróje

O největší překvapení se postarala teprve šestnáctiletá Prošková. Jako jediná žena projela celou trať bez trestného bodu (!), reprezentantky naopak dělaly dosti značné chyby. Pro první místo si dojela naprosto přesvědčivou, klidnou jízdou a získala tak na mistrovství ČSR žen všechny dosažitelné tituly.
Štěpánka a Lunásek

1986 KAJAKÁŘSKÉ MANŽELSTVÍ

Do vánočních svátků chybělo už jen pár dní. Naše nejlepší kajakářky ukládaly v tělocvičnách do svalů sílu po metrácích, cvičily obratnost a rychlost. Reprezentační družstvo pro příští sezonu bylo známé, ale hlavní boj o místenky na mistrovství světa v Bourgu St. Maurice se ještě čekal. Jasné však bylo jedno: ze hry vypadla Štěpánka Hilgertová, protože přesně sedm dní před Štědrým dnem se jí narodil kluk jako buk, jemuž dali jméno po tatínkovi - Luboš. více
Štěpánka na vodě

1988 Mistrovství ČSSR

Takřka rodinná záležitost

K nejvýraznější postavám sobotní přehlídky patřili zejména zástupci Hilgertovy rodiny. Luboš Hilgert se svým bratrem Ivanem obsadili první dvě příčky na kajaku a manželka Luboše na stejné lodi dopádlovala pro zlato poprvé v životě. V cíli jen zářila: "Letos jsem chtěla konečně zvítězit." více
MS USA

1989 MS USA

Aby nezmizela radost

Letošní rok zastihl Štěpánku v pilné přípravě na MS v USA, kde si loni romantickou řeku v Marylandu vyzkoušela. Na světovém poháru v Anglii dokázala, že patří ke světové špičce, poslední zkouška před MS v italském Meranu dopadla rovněž na jedničku. Pod dojmem obrovské šance nezvládla na MS psychicky první jízdu, ale druhá ji zařadila na čtvrtou příčku. V jedenadvaceti letech, při prvním startu na MS, to byl výborný výkon, byť pomýšlela (a měla) na lepší umístění. Potvrdila to hlídka, kde se podílela s Grossmanovou a M. Hilgertovou na bronzu. Od doby legendární Lídy Polesné získaly naše ženy opět medaili ve slalomu.

1992

NEJHORŠÍ OKAMŽIK: "Chvíle před olympiádou v Barceloně, kdy mi umřela maminka. Tak strašně jsem chtěla vyhrát tu olympiádu pro ni."

1994 AMS Praha (ČR)

Suverénní Hilgertová

"Všechny jízdy se mi tu vydařily, nejpovedenější byla ta poslední ve druhém kole. Startovní pole nebylo tak kvalitní, ale na druhou stranu mne svazovala role favoritky, kterou jsem musela potvrdit před zraky svých přátel, učitelů a spolužáků. Mám velkou radost, že se to podařilo."
Štěpánka video OH Atlanta

1996 OH Atlanta

VĚŠTBA SE NAPLNILA

Bylo nebylo, dávno to bylo. V dubnu vyhrála na řece Ocoee česká reprezentantka Štěpánka Hilgertová závod Světového poháru. Na hrudi nesla startovní číslo jedenáct a na tiskové konferenci se jí zeptali, jestli to číslo pro ni má nějaký zvláštní význam. "Ano," usmála se tehdy. "Jedna jednička je za dnešní vítězství ve Světovém poháru a ta druhá… Ta patří olympijským hrám." V sobotu se věštba naplnila více

Dala přednost Dukle

1. prosince změnila Štěpánka Hilgertová klub a přestoupila z USK do ASC Dukla Praha, která má nyní sídlo kajakářského oddílu v Brandýse.
Štěpánka video MS Brazílie

1997 MS Brazílie

Stříbrný výlov na Paraně

"Nebyla jsem v absolutní pohodě. Chytla jsem tu lehké nachlazení a připadala jsem si strašně slaboučká. Naštěstí jsem nějak zvládla kvalifikaci a před finále se můj stav zlepšil," líčila nám do telefonu Štěpánka Hilgertová. "Vzhledem k tomu, že jsem zdaleka neměla takovou formu jako v Praze před odletem, tak mám ze stříbra velkou radost. Předvedla jsem to, na co jsem momentálně měla." Olympijská vítězka přidala stříbrnou medili i v hlídkách.

1998 ME Roudnice (ČR)

VÝŠ ŘADÍ JEN ATLANTU

Zlato a stříbro z mistrovství Evropy, první místo ve Světovém poháru. Tuto výtečnou bilanci si zapsala po letošní sezoně na divoké vodě Štěpánka Hilgertová, ve třiceti letech jedna z nejlepších kajakářek planety. více

Štěpánka video MS Seo

1999 MS Španělsko

"Když mi lidé před závodem posílali vzkazy, že mi věří a že by si rádi zopakovali pocit z Atlanty, myslela jsem si, že se něco tak krásného nemůže opakovat. A ono je to tu zase." více
2000 ME Itálie

ZLATÉ OBJETÍ KAJAKÁŘSKÉHO PÁRU

Luboš Hilgert skákal po kamenech kolem toku řeky Noce v italské Mezzaně jako kamzík po skalách. Jméno Štěpánky zazářilo na prvním místě výsledkové tabule evropského šampionátu. Ve vlnách divokého horského toku se vrhl k její lodi a dlouze ji políbil. Psal se červen roku 2000 a Štěpánka doplnila svoji sbírku triumfů o titul mistryně Evropy. Už před tím dokázala zvítězit ve Světovém poháru, v olympijském závodě i na mistrovství světa! Více, než se podařilo Hilgertové, už toho slalomář vyhrát nemůže. Manželé Hilgertovi - on trenér, ona závodnice - zůstali v objetí dlouho. Vždyť proto, aby se mohli několik okamžiků radovat, dřeli řadu let.
Štěpánka video OH Sydney

2000 OH Sydney

ŠTĚPÁNČINA ZLATÁ POHÁDKA

Evropa se pomalu probouzela do všedního pondělního rána, když na druhé straně zeměkoule nastupovala do štíhlé lodě drobná mladá žena k první finálové jízdě nejlepších kajakářek světa. Byl třetí den posledních olympijských her tohoto tisíciletí a Štěpánka Hilgertová obhajovala v divokých peřejích umělého kanálu v Penrithu nedaleko Sydney zlatou medaili z Atlanty. Už první jízda ve zpěněné vodě naznačila, že v lodi sedí královna, kterou se jen stěží podaří někomu porazit. Co na tom, že jen o pár setin vteřiny skončila za francouzskou závodnicí Guibalovou, na obě čekala druhá finálová jízda. A k té nastoupila Štěpánka Hilgertová neuvěřitelně klidná a suverénní, doslova protančila mezi brankami, bez jediné chybičky, bez jediného zaváhání, zdolala nesmírně obtížnou trať. A s posledními záběry pádla už bylo jasné, že se jí jako čtvrté české sportovkyni v celé dlouhé historii našeho sportu podařilo podruhé obhájit na olympijských hrách zlatou medaili. Na tváři měla úsměv, vyzařovala z ní radost a uspokojení. více
Ocoee

2001

Od Ocoee k Ocoee

Ocoee je stará indiánská řeka v lesnatém údolí amerického státu Tennessee. Je krásná a široká, širší než jiné řeky, kde se jezdí závody, s velkými vlnami a spoustou vody. Vodní slalomáři o ní říkají, že je spravedlivá. Tady není místo na náhodu. Je jako síto, kterým projdou jen mistři. V roce 1996 se na řece Ocoee změnil život ŠTĚPÁNKY HILGERTOVÉ. Dopádlovala si tu pro zlatou olympijskou medaili. Získala první velký úspěch a s ním i slávu a uznání. O pět let později, po éře, kterou ne nadarmo ve vodním slalomu nazývají érou Hilgertové, se na Ocoee vrátila, aby se zde pokusila vybojovat další titul mistryně světa. Titul, kterým by se kruh její kariéry uzavřel. Ale na spravedlivé řece nedostala šanci. Nikdo ji nedostal. Peřeje marně čekaly na své přemožitele. A kruh se neuzavřel. více
Hilgertová cup

HILGERTOVÁ CUP 2001

Efektně setmělý vnitřní bazén v Praze - Podolí, sugestivní hudba a pohled ven, na noční Prahu, to byl úvod světové premiéry závodu v paralelním vodním slalomu pod střechou. Vzápětí se na světelné tabuli začaly míhat nejslavnější fragmenty ze sportovního života Štěpánky Hilgertové, a exhibice, kterou dvojnásobná olympijská vítězka vymyslela a pod jménem Hilgertová Cup zrealizovala, mohla začít.
Štěpánka video MS Augsburg

2003 MS Augsburg

Královna Štěpánka Hilgertová se vrátila na trůn

Po výpadku na loňském šampionátu ve Francii, kde se v kvalifikaci převrhla, se dvojnásobná olympijská vítězka předvedla v Německu znovu v plné síle. Za cílem zvedla ruce a plácla jimi do paluby svého bílého kajaku. Pak zvrátila hlavu k podmračenému nebi a vydechla štěstím. Štěpánka Hilgertová přidala po zlatu z MS ve španělském Seu d'Urquellu před čtyřmi lety druhý světový titul. Královna se vrátila..."Tři roky jsem čekala na další zlatou medaili. Teď ji mám a jsem dojatá. Hned se lépe přemýšlí i o příští olympiádě v Aténách. Za tohle zlato musím poděkovat také českým fanouškům, kteří sem do Augsburgu za námi přijeli. Ještě před startem se mě přišli zeptat, kde mě mají povzbudit. Tak jsem je poprosila, aby mi nechali klid zkraje trati a pomohli mi až někde od prostředka. Byli skvělí!"

Hilgertová vyhrála závěrečné finále Vítězstvím v závěrečném finále Světového poháru ukončila Štěpánka Hilgertová sezonu. Ve vodním slalomu v Čunovu u Bratislavy vyhrála před celkovou vítězkou Světového poháru Elenou Kaliskou. "Je to skvělý konec sezony. Na celkové pořadí jsem nemyslela, vynechala jsem totiž dva závody," řekla celkově druhá Hilgertová, která chyběla v Austrálii a v Tacenu. "Do Austrálie jsem nejela kvůli nominaci na MS a do Tacenu zase proto, že to bylo těsně před světovým šampionátem, a to mi nesedí," vysvětlila Hilgertová.


Štěpánka OH Atény

2004 OH ATÉNY

Hilgertové vzala medaili osmnáctá branka

S nadhledem přijala kajakářka Štěpánka Hilgertová své sesazení z olympijského trůnu. Po dvou zlatých medailích na ni dnes v Aténách zbylo jen páté místo. "Byl by to zázrak, kdyby to vyšlo i dnes," řekla šampionka. "Je to prostě sport a na stupních vítězů se střídáme."
Štěpánka a Luba v Brazílii

2007 MS BRAZILIE

Hilgertová získala v Brazílii bronz

Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová vybojovala na světovém šampionátu vodních slalomářů v brazilském Foz Do Iguassu bronzovou medaili. Devětatřicetiletá závodnice tak na šampionátu zařídila jediný český cenný kov v individuálních závodech. více
Štěpánka ME Krakow

2008 ME Polsko

Hilgertová má zlato

Vodní kajakářka triumfovala mezi brankami na mistrovství Evropy KRAKOV - Závod kajakářek na mistrovství Evropy ve vodním slalomu skončil absolutním triumfem Česka. Podruhé v kariéře se kontinentální šampionkou stala Štěpánka Hilgertová, za ní skončila Marie Řihošková a třetí místo obsadila Irena Pavelková. Čtyřicetiletá Hilgertová vyhrála ME osm let po triumfu v italské Mezzaně. Dva tituly má i z olympijských her a mistrovství světa, na zlatou medaili z velké akce však čekala od roku 2003, kdy vyhrála MS v Augsburgu.
Štěpánka OH Peking

2008 OH PEKING

Loučení eskymákem?

Ve čtyřiceti letech na páté olympiádě. Měla si v pohodě dojet minimálně pro bronz. Ale pro šampionku z Atlanty a Sydney finále kajakářek skončilo před čtvrtou brankou. Při přejezdu do ní se víc naklonila a převrátila se. Než "eskymáka" zvládla, odnesl ji proud o deset metrů dál. Nakonec skončila devátá. více
Štipánka LOH Londýn 2012

2012 OH LONDÝN

Nejvýraznější hrdinkou OH v Londýně je podle čtenářů Hilgertová

Štěpánka Hilgertová. Největší ohlas od čtenářů získala česká kajakářka Štěpánka Hilgertová, která ukázala věrnost olympijské myšlence. Na olympiádě startovala pokaždé od barcelonských her v roce 1992. V Londýně byla na divoké vodě čtyřiačtyřicetiletá závodnice zdaleka nejstarší, žádná z jejích soupeřek nebyla ani třicátnice. Přesto většinu z nich dokázala porazit a skončila těsně pod stupni vítězů. "Co na tom že byla "až" čtvrtá," napsal čtenář David Brabec. "44 let, 4. místo - ale u mě má velkou jedničku," napsal další ze čtenářů. (celý článek na iHned.cz)
okraj okraj spodni linka